Haram nedir? Haram Ne Demek?

Bayram Erdoğan

Din Öğretmeni
Katılım
6 Nis 2018
Mesajlar
152
Beğeniler
38
Puanları
28
#1
Haram nedir? Haram Ne Demek?

Haram nedir? Haram islam'da yapmayınız diyerek açıkça yasak edilen şeylerdir. Haramların yapılması ile kullanımları Müslümanlara kesin bir emir ile yasaklanmıştır. Harama helal diyenler de helale, haram diyenlerin de imanını Allah muhafaza eylesin çıkabilmektedir. Haramları kullanmadan terk edip, bulunduğu ortamdan uzaklaşmak veya ters çevirmek de müslümanlara sevap kazandırmaktadır.

Haram nedir, haram ne demek sorusunun yanında haramın çeşitleri de bilinmelidir. İki çeşit haram bulunmaktadır.

Haram li-aynihi

Adam öldürmek ile zina, livata etmek, şarap ve alkollü içecekleri içmek, ayrıca yalan söyleyip, hırsızlık, domuz eti yemek, kan ve leş yemek, kadınların açık yerlerini göstermeleri başlıca haramlardan sayılarak, büyük günahlara neden olmaktadırlar. Bir kişi bu günahları işlediklerinde örneğin besmele okuyup helal olduğuna itaat ederse kafir olabilmektedir. Fakat bunların haram olduğu bilerek yaparsa kafir olamaz, günahkar olur. Bu durumu devam ettirdiği sürece cehenneme hak kazanmış olacak ve ölüm gününe kadar ısrarı devam ederse Allah muhafaza eylesin, imansız ölebilir.

Haram li-garihi

En başından beri helal olarak görülen ve başkalarının haklarını yendiği durumlarda haram olan şeylerdir. Bir kişinin eşyasını veya parasını çalmak, faiz ve kumar oynamak, yanlış yollardan para kazanmak gibi durumlara denmektedir. Bunlar karşı tarafın hakkı olduğundan geri alınacaktır. Net ve düzgün bir şekilde haramların hepsinin öğrenilmesi gerekmektedir ve haram olan şeylerden çabucak uzaklaşmak daha büyük bir sevaptır.

Yiyecek ve içecekler de haram nedir ? Bunu müslümanların çoğu düşünmüştür. Bunların haram olup olmadığını nasıl anlayabiliriz. Yediklerimiz, tükettiklerimiz, kullandıklarımız haram mı, helal mi diye müslümanların bilmesi gerekir. Gimdes bunun için yiyeceklere ve içeceklere helal sertifikalarını vermektedir. Haram, İslam da Allah'ın yapılmaması gerektirdiği, emrettiği şeylerden uzak durmaktır. Örnek olarak şarap, adam öldürmek bunlar belli başlı haramlardan sayılmaktadır.

Haram Nedir ? Haram Yiyecekler Nelerdir?

- Domuz Eti

- Allah'tan başkasının adına kesilen hayvan etleri

- Dini usuller de kesilmemiş etler

- Ağızlarının 4 yanlarında bulunan uzun ve sivri dişlere sahip olan yırtıcı hayvanlar

- Eşek ve katırlar

Ayetlerde de açıkça dile getirilen bu ayetler ile beraber temiz olmayan, Allah tarafından yasaklanmış olan yiyecek ve içecekleri tatmak veya yemek günahlardan sayılmaktadır. Allah'ın sizlere verdiği o güzel temiz ve sağlığınıza iyi gelecek helal gıda ürünleri seçerek iyi bir niyetle sevap alabilirsiniz.
 
Yandex.Metrica
Üst Alt